Welcome to the ICM Forum. If you have an account but have trouble logging in, or have other questions, see THIS THREAD.
Polls: Shorts (Results), 2007 (Nov 22nd), 1932 awards (Nov 24th), Knockout competition (Round 3)
Challenges: Noir, Unofficial, Korean, 2020 schedule
Film of the Week: Saenghwalui balgyeon, December nominations (Nov 29th)
World Cup S4: Round 1 preparation (Nov 28th)
Film Festival: Main Slate, International, English-Language Independents, Documentaries, Arthouse, Animation, LGBT, Just Before Dawn (Dec 2nd)

1997 Shortlist [Deadline Nov 6th]

500<400, Favourite 1001 movies, Doubling the Canon, Film World Cup and many other votes
Post Reply

Please vote for max 1 in each category [11 votes]

Poll ended at November 6th, 2019, 9:25 pm

BEST FILM: Boogie Nights
6
3%
BEST FILM: Jackie Brown
0
No votes
BEST FILM: L.A. Confidential
4
2%
BEST FILM: Lost Highway
4
2%
BEST FILM: Mononoke-hime / Princess Mononoke
3
1%
BEST FILM: Pâfekuto burû / Perfect Blue
1
0%
BEST FILM: The Sweet Hereafter
2
1%
BEST FILM: Ta'm e guilass / Taste of Cherry
2
1%
BEST FILM: La Vita è bella / Life is Beautiful
3
1%
BEST FILM: Unagi / The Eel
0
No votes
BEST DIRECTOR: Abbas Kiarostami (Ta'm e guilass / Taste of Cherry)
5
2%
BEST DIRECTOR: Aleksandr Sokurov (Mat i syn / Mother and Son)
2
1%
BEST DIRECTOR: Atom Egoyan (The Sweet Hereafter)
2
1%
BEST DIRECTOR: David Lynch (Lost Highway)
9
4%
BEST DIRECTOR: Wong Kar-Wai (Chun gwong cha sit / Happy Together)
4
2%
BEST ACTOR: Homayoun Ershadi (Ta'm e guilass / Taste of Cherry)
1
0%
BEST ACTOR: Ian Holm (The Sweet Hereafter)
4
2%
BEST ACTOR: Nick Nolte (Affliction)
2
1%
BEST ACTOR: Roberto Benigni (La vita è bella / Life Is Beautiful)
5
2%
BEST ACTOR: Tony Leung Chiu-wai (Chun gwong cha sit / Happy Together)
9
4%
BEST ACTRESS: Jodie Foster (Contact)
2
1%
BEST ACTRESS: Kate Winslet (Titanic)
2
1%
BEST ACTRESS: Pam Grier (Jackie Brown)
8
4%
BEST ACTRESS: Penélope Cruz (Abre los ojos / Open Your Eyes)
5
2%
BEST ACTRESS: Sarah Polley (The Sweet Hereafter)
3
1%
BEST SUPP. ACTOR: Burt Reynolds (Boogie Nights)
9
4%
BEST SUPP. ACTOR: Robert Blake (Lost Highway)
3
1%
BEST SUPP. ACTOR: Robert Forster (Jackie Brown)
5
2%
BEST SUPP. ACTOR: Robin Williams (Good Will Hunting)
4
2%
BEST SUPP. ACTOR: Samuel L. Jackson (Jackie Brown)
4
2%
BEST SUPP. ACTRESS: Heather Graham (Boogie Nights)
5
2%
BEST SUPP. ACTRESS: Julianne Moore (Boogie Nights)
7
3%
BEST SUPP. ACTRESS: Kim Basinger (L.A. Confidential)
3
1%
BEST SUPP. ACTRESS: Patricia Arquette (Lost Highway)
4
2%
BEST SUPP. ACTRESS: Sigourney Weaver (The Ice Storm)
2
1%
BEST CINEMATOGRAPHY: Chun gwong cha sit / Happy Together
4
2%
BEST CINEMATOGRAPHY: Lost Highway
9
4%
BEST CINEMATOGRAPHY: Mat i syn / Mother and Son
3
1%
BEST CINEMATOGRAPHY: The Sweet Hereafter
2
1%
BEST CINEMATOGRAPHY: Ta'm e guilass / Taste of Cherry
3
1%
BEST WRITING: Boogie Nights
4
2%
BEST WRITING: In the Company of Men
4
2%
BEST WRITING: Jackie Brown
3
1%
BEST WRITING: L.A. Confidential
6
3%
BEST WRITING: Ta'm e guilass / Taste of Cherry
4
2%
BEST MUSIC: Alan Silvestri (Contact)
2
1%
BEST MUSIC: Anne Dudley (The Full Monty)
4
2%
BEST MUSIC: Carter Burwell (The Spanish Prisoner)
0
No votes
BEST MUSIC: Michael Nyman (Gattaca)
10
5%
BEST MUSIC: James Horner (Titanic)
3
1%
BEST SHORT FILM: Geri's Game (Jan Pinkava)
4
2%
BEST SHORT FILM: Rusalka / Mermaid (Aleksandr Petrov)
2
1%
BEST SHORT FILM: Stage Fright (Steve Box)
0
No votes
BEST SHORT FILM: La vieille dame et les pigeons / The Old Lady & the Pigeons (Sylvain Chomet)
3
1%
BEST SHORT FILM: Yggdrasill: Whose Roots Are Stars in the Human Mind (Stan Brakhage)
0
No votes
BEST DOCUMENTARY: 4 Little Girls (Spike Lee)
5
2%
BEST DOCUMENTARY: Fast, Cheap & Out of Control (Errol Morris)
1
0%
BEST DOCUMENTARY: Hands On a Hard Body (S.R. Bindler)
2
1%
BEST DOCUMENTARY: Little Dieter Needs to Fly (Werner Herzog)
2
1%
BEST DOCUMENTARY: Waco: The Rules of Engagement (William Gazecki)
2
1%
 
Total votes: 216

User avatar
brokenface
Donator
Posts: 13114
Joined: Dec 29, 2011
Contact:

1997 Shortlist [Deadline Nov 6th]

#1

Post by brokenface » October 28th, 2019, 9:25 pm

Notes
-slight fudge of my own rules with Patricia Arquette, she got more points as lead than support but was tied 5th with Penelope Cruz, so I put her in support where she had enough points overall to get in.
-The Eel was a tie with Mother & Son for 10th spot in Best Film, both had 1 #1 vote, went with The Eel as 5 votes overall vs 4.

Best Film
Boogie Nights
Jackie Brown
L.A. Confidential
Lost Highway
Mononoke-hime / Princess Mononoke
Pâfekuto burû / Perfect Blue
The Sweet Hereafter
Ta'm e guilass / Taste of Cherry
La Vita è bella / Life is Beautiful
Unagi / The Eel

Best Director
Abbas Kiarostami (Ta'm e guilass / Taste of Cherry)
Aleksandr Sokurov (Mat i syn / Mother and Son)
Atom Egoyan (The Sweet Hereafter)
David Lynch (Lost Highway)
Wong Kar-Wai (Chun gwong cha sit / Happy Together)

Best Actor
Homayoun Ershadi (Ta'm e guilass / Taste of Cherry)
Ian Holm (The Sweet Hereafter)
Nick Nolte (Affliction)
Roberto Benigni (La vita è bella / Life Is Beautiful)
Tony Leung Chiu-wai (Chun gwong cha sit / Happy Together)

Best Actress
Jodie Foster (Contact)
Kate Winslet (Titanic)
Pam Grier (Jackie Brown)
Penélope Cruz (Abre los ojos / Open Your Eyes)
Sarah Polley (The Sweet Hereafter)

Best Supporting Actor
Burt Reynolds (Boogie Nights)
Robert Blake (Lost Highway)
Robert Forster (Jackie Brown)
Robin Williams (Good Will Hunting)
Samuel L. Jackson (Jackie Brown)

Best Supporting Actress
Heather Graham (Boogie Nights)
Julianne Moore (Boogie Nights)
Kim Basinger (L.A. Confidential)
Patricia Arquette (Lost Highway)
Sigourney Weaver (The Ice Storm)

Best Cinematography
Chun gwong cha sit / Happy Together
Lost Highway
Mat i syn / Mother and Son
The Sweet Hereafter
Ta'm e guilass / Taste of Cherry

Best Writing
Boogie Nights
In the Company of Men
Jackie Brown
L.A. Confidential
Ta'm e guilass / Taste of Cherry

Best Music
Alan Silvestri (Contact)
Anne Dudley (The Full Monty)
Carter Burwell (The Spanish Prisoner)
Michael Nyman (Gattaca)
James Horner (Titanic)

Best Short Film
Geri's Game (Jan Pinkava)
Rusalka / Mermaid (Aleksandr Petrov)
Stage Fright (Steve Box)
La vieille dame et les pigeons / The Old Lady & the Pigeons (Sylvain Chomet)
Yggdrasill: Whose Roots Are Stars in the Human Mind (Stan Brakhage)

Best Documentary
4 Little Girls (Spike Lee)
Fast, Cheap & Out of Control (Errol Morris)
Hands On a Hard Body (S.R. Bindler)
Little Dieter Needs to Fly (Werner Herzog)
Waco: The Rules of Engagement (William Gazecki)

Post Reply